Fluorit duhový je z hlediska chemického složení fluorid vápenatý a je rozšířeným minerálem typickým zejména pro hydrotermální žíly. Je to velmi křehký kámen a vyžaduje výjimečnou péči; kameny se brousí a leští výhradně ručně. Původ kamene sahá do provincie Sichuan v Číně.
Unikátnost kamene: Jak už název naznačuje, dominantou tohoto minerálu bude úchvatná škála barev vedená v odstínech fialové, zelené a bílé, které se navíc často zonálně střídají. Je velmi oblíbený mezi sběrateli.
Labradorit je z hlediska složení druhem sodnovápenatého živce plagioklasu. Jeho jméno se odvodilo od poloostrova Labradoru v Kanadě, kde byl v 18. století objeven. Jako hlavní zdroj surového i opracovaného labradoritu se v současnosti ovšem považuje Madagaskar, odkud pochází také náš nabízený minerál.
Unikátnost kamene: Bezbarvý, popřípadě šedobílý nebo modrošedý se silnou modrozelenou měnou barev, tzv. irizací. Takový je labradorit, kámen, který svým zevnějškem připomíná pestrobarevná pera pávů.
Pro karneoly jsou obecně typické žlutavé, načervenalé nebo červenohnědé odstíny způsobené obsahem příměsi hematitu. Minerál má za sebou dlouhou historii, jako drahý kámen se využíval už ve starověku. V Čechách ho můžete nalézt v Podkrkonoší, kde se mu přezdívá „masák“. Námi nabízený druh však pochází z Botswany.
Unikátnost kamene: Botswanský karneol vyniká výraznou červenooranžovou barvou a je ve světě skutečně žádaný. Získává se v polopouštích východní Botswany, nicméně odtud už se dlouho nesmí vyvážet neopracované minerály. Kvůli nízké technologické vyspělosti země jsou botswanské karneoly na trhu skutečnou raritou.
Jaspisy tvoří vlivem obsahu velkého množství příměsí pestrobarevnou skupinu kamenů. Z hlediska složení jde o odrůdu chalcedonu, což je obecný název pro vláknitý kryptokrystalický křemen. Leopardí jaspis pochází z Brazílie.
Unikátnost kamene: Na leopardím jaspisu se vyjímá kruhová kresba s dominantním růžovočerným zbarvením. Díky svému vzhledu si vybudoval významné místo ve šperkařství.
V unakitu se potkává epidot, živec a křemen. Pojmenován byl v roce 1874 F. H. Bradleyem podle původního naleziště v pohoří Unaka v USA. Nabízený kámen pochází z JAR.
Unikátnost kamene: Díky svému složení hraje unakit zelenorůžovými odstíny. Obsahuje opravdu působivou kresbu, která se hodí při výrobě šperků, přírodních obkladů a sošek.
Jaspisy tvoří vlivem obsahu velkého množství příměsí pestrobarevnou skupinu kamenů. Jaspis kambaba představuje zvláštní křemičitou hmotu a pochází z Madagaskaru.
Unikátnost kamene: Jaspis kambaba (známý také jako krokodýlí jaspis) se vyznačuje krásnou zelenočernou barvou. Je vyhledávaným ozdobným kamenem, často se používá jako materiál na výrobu sošek a zvířecích figurek.